Tecrübesiz (Saf) Yabancılaştırıcı

İyi niyetlidirler. Çocuklarının diğer ebeveyn ile sağlıklı bir ilişkide olması gereğinin farkındadırlar.

Saf Yabancılaştırıcı şöyle konuşur: “Babana onun daha çok parası olduğunu, bu yüzden spor ayakkabılarını onun satın alması gerektiğini söyle.”   

Bir çok boşanmış ebeveynin (sizlerin de) Saf Yabancılaştırıcı olduğu durumlar vardır. Bu türler çocuk görüş saatleri ile ilgili olarak mahkeme ile işleri pek olmaz. Çocuklarının diğer ebeveyn ve onun ailesi ile görüşmesini teşvik ederler. Eski eş ile iletişimleri kopmamıştır. Tartışırlar ama çocuğu tartışmaya dahil etmezler. Aralarındaki anlaşmazlıklar ile ilgili olarak çocukların duydukları gördükleri onları incitmez. Çocuklar her iki ebeveynin de sevgisine ve koruyuculuğuna güvenmektedir.

Karakteristik özellikleri şunlardır:

ocuklarının ihtiyaçları ile kendi ihtiyaçlarını ayırt edebilirler

ocuklarının diğer ebeveyn ile zaman geçirmesinin ve karşılıklı sevgiye dayalı bir ilişki kurmalarının önemini bilirler

ocuklarının diğer ebeveynin ailesiyle ilişkisinden rahatsız olmazlar.

-Mahkeme kararlarına saygı gösterirler.

-Kızgınlıklarını ve sorunlarını çocuklarının diğer ebeveyn ile olan ilişkisine yansıtmazlar.

-Esnektirler ve diğer ebeveyn ile işbirliği yapmak isterler.

ocuklarının diğer ebeveyni ile olan ilişkisini zedeleyecek bir şey yaptıkları durumlarda suçluluk hissederler.

ocuklarının faaliyetlerine diğer ebeveynin de katılmasını engellemezler

ocuklarının eğitim ve sağlık bilgilerini diğer ebeveyn ile paylaşırlar.

Hata yaptıklarında bunun farkına varırlar ve düzeltmek için çaba sarfederler. Çocukları için iyi olana odaklanırlar, suçlama yapmazlar.

(Bu sütunun İngilizce orijinal metni aşağıdadır:)

Aktif Yabancılaştırıcı

“Bu parayı kazandığımı babana söylemeni istemiyorum. O zaman bize daha az para verir ve seninle güzel yerlere gidemeyiz. Hatırla daha önce de bunu yapmıştı.”

Mahkemeye yeniden problemlerle başvuran  ebeveynlerin çoğu aktif yabancılaştırıcılar arasından çıkar. Bu ebeveynler aslında iyi niyetlidirler ve diğer ebeveyn ile çocuğun arasında sağlıklı bir ilişki olması gereğine inanır. Problemleri ise kendi kızgınlıklarını kontrol altına alamamalarındadır. Acı verici duygularını tetikleyici herhangi bir şey olduğunda hemen hedef ebeveyni yabancılaştırmaya dönük davranışlara başlarlar. Kendilerini kontrol edebilir hale geldiklerinde ise genellikle yaptıklarından dolayı suçluluk duymaya veya kendilerini kötü hissetmeye başlarlar. Yabancılaştırma taktiklerinden geri adım atarlar. Yabancılaştırma ile hasarları tamir etmek arasındaki bocalayış, aktif yabancılaştırıcıların belirlenmesinde en bariz göstergedir.   İyi niyetlidirler, ama kontrollerini kaybederler çünkü duygularının yoğunluğu onları yener, onlara baskın gelir.

Karakteristik özellikleri şunlardır:

ocukların önünde diğer ebeveyne saldırmak.

-Onların problemi genellikle kontrolü kaybetmekle ilgilidir.

-Sakinleştikten sonra, aktif yabancılaştırıcılar yanlış yaptıklarının farkına varırlar. Çocukta yarattıkları hasarı gidermeye çalışırlar. Bu telafi ediş esnasında çocuğu rahatlatıcı ve hislerini destekleyici olabilirler.

-Saf yabancılaştırıcılar gibi onlar da çocuklarının ihtiyaçları ile kendi ihtiyaçlarını ayırt edebilirler ve çocuğun diğer ebeveyn ile beraber olmasını desteklerler.

-Saf yabancılaştırıcılar gibi onlar da çocuklarının değişik fikirleri ve inanışlarının olmasına saygı gösterirler.

oğu durumda, yaşça büyük olan çocuklar ebeveynleri ile ilgili fikirlerini kendilerine anlatılanlar yerine kendileri oluştururlar.

-Tartışmayı önlemek için yaşça büyük çocuklar fikirlerini ifade etmemeyi öğrenir. yabancılaştırıcı ebeveynin manipülasyon-larından dolayı  küçük çocukların kafaları daha karışıktır.

-Mahkeme kararlarına uyarlar. Ancak diğer ebeveyn ile işbirliği yapmaya yanaşmazlar. Kendilerinde veya çocukta çözülemeyen bir problem olduğunda profesyonel yardım almaya isteklidirler. Çocuklarının boşanmaya uyum sağlamasına ciddi olarak önem verirler. Eski hisleri sorun olmaya devam eder ama hızla iyileşmeye çalışırlar.

(Bu sütunun İngilizce orijinal metni aşağıdadır:)

Takıntılı Yabancılaştırıcı

“Çocuklarımı seviyorum. Eğer mahkeme onları tacizci babalarından korumazsa ben korurum. Çocuklarına asla tacizde bulunmadığı halde biliyorum ki bu bir zaman meselesi. Çocuklar babalarından korkuyorlar. Eğer onu görmek istemiyorlarsa onları zorlamayacağım. Kendi kararlarını verebilecek yaştalar.”

Takıntılı yabancılaştırıcı, bir nedenle çocuğu kendi tarafına çekmek ve hedef ebeveyn ile olan ilişkisini yok etme kampanyası yapar. Kampanyanın işe yaraması için, çocuğun kişilik özelliklerini ve inançlarını kendininkileri ile aynı olması için onu “ağa/tuzağa düşürür”. Bu süreç zaman alıcı ama özellikle küçük çocukların farkedebilme veya karşı gelebilme konusunda tamamen aciz oldukları bir süreçtir. Genellikle boşanma sonuçlanmadan başlar. Takıntılı ebeveyn öfkelidir ve diğer eş tarafından ihanete uğramış olduğunu hissetmektedir. Problemlere rağmen çocuklar için birlikte yaşamaya devam etmeleri ilişkiyi daha da çıkmaza sokmuştur.

Karakteristik özellikleri şunlardır:

-Hedef ebeveyn ile çocuklarının ilişkilerini yok etmeye takıntılıdırlar.

ocuğun kişilik özellikleri ve diğer ebeveyn ile ilgili inançları konularında  kendininkileri ile aynı olması için onu ağa/tuzağa düşürme konusunda başarı sağlamışlardır.

ocuklar diğer ebeveyn ile ilgili olarak kendi fikirlerini veya kendi kişisel deneyimlerini ifade etmek yerine takıntılı yabancılaştırıcı ebeveynin söylediklerini “papağan” gibi tekrarlarlar.

-Hiç kimse, özellikle mahkeme, takıntılı yabancılaştırıcıyı hatalı olduğuna ikna edemez.  Buna kalkışanları düşman olarak görür.

-Sık sık aile üyelerinden arkadaş gruplarından eski eş tarafından “kurban”, “mağdur” edildiklerine dair destek ararlar. “Biz”-“onlar” savaşı yaratırlar. Takıntılı yabancılaştırıcının destekçileri genellikle şahit olarak çağrılmadıkları hallerde bile duruşmalarda görülürler.

-Hedef ebeveyne karşı dindirilemez bir öfkeleri vardır. Çünkü hedef ebeveyn tarafından mağdur edildiklerine ve çocuğu korumak için yaptıkları her şeyin haklı olduğuna inanırlar.

-Hedef ebeveynin çocuk ile görüşmesinin yasaklanması veya engellenmesi suretiyle cezalandırılması için mahkemenin karar vermesini arzularlar. Böylece kendi akıllarına göre her zamandan haklı oldukları teyit edilmiş olacaktır.

-Mahkeme otoritesi gözlerini korkutmaz.

-Takıntılı ebeveyn bu sayfalarda yazılı olanları muhtemelen okumaz. Çünkü bu içerik onları daha da öfkelendirir.

Takıntılı yabancılaştırıcı veya çocuklar için etkili bir tedavi yoktur. Mahkemeler ve ruh/akıl sağlığı uzmanları acizdirler. Çocuklar için tek umut, belirtilerin erken teşhisidir. Yabancılaştırma sağlama alındıktan ve çocuklar takıntılı ebeveynin etkilerinin “gerçek inananları” olduktan sonra, diğer ebeveyn için yıllarca kaybedilmiş hale gelirler.  Bunun üzücü bir ifade olduğunun farkındayız, ama henüz takıntılı yabancılaştırıcıyı veya çocuğu iyileştirebilecek  etkin bir müdahale yöntemini mahkemeler de dahil, hiç kimse bulamamıştır.

(Bu sütunun İngilizce orijinal metni aşağıdadır:)

The Naive Alienator

They mean well and recognize the importance of the children having a healthy relationship with the other parent.

The Naive Alienator :

"Tell your father that he has more money than I do, so let him buy your soccer shoes."

Most divorced parents have moments when they are Naive alienators. These parents mean well and recognize the importance of the children having a healthy relationship with the other parent. They rarely have to return to court because of problems with visits or other issues relating to the children. They encourage the relationship between the children and the other parent and their family. Communication between both parents is usually good, though they will have their disagreements, much like they did before the divorce. For the most part, they can work out their differences without bringing the children into it.

Children, whether or not their parents are divorced, know there are times when their parents will argue or disagree about something. They don't like seeing their parents argue and may feel hurt or frightened by what they hear. Somehow, the children manage to cope, either by talking out their feelings to a receptive parent, ignoring the argument or trusting that the skirmish will pass and all will heal. What they see and hear between their parents does not typically damage the children of the naive alienator. They trust their parent's love and protection. The child and the parent have distinct personalities, beliefs and feelings. Neither is threatened by how the other feels towards the targeted parent.

The characteristics of Naive alienators are:

  • Their ability to separate in their minds the children's needs from their own. They recognize the importance for the children to spend time with the other parent so they can build a mutually loving relationship. They avoid making the other parent a target for their hurt and loss.
  • Their ability to feel secure with the children's relationship with their grandparents and their mother or father.
  • Their respect for court orders and authority.
  • Their ability to let their anger and hurt heal and not interfere with the children's relationship with their mother or father.
  • Their ability to be flexible and willing to work with the other parent.
  • Their ability to feel guilty when they acted in a way to hurt the children's relationship with their mother or father.
  • Their ability to allow the other parent to share in their children's activities.
  • Their ability to share medical and school records.
  • Naive alienators usually don't need therapy but will benefit from learning about parental alienation because of the insight they will gain about how to keep alienation from escalating into something more severe and damaging for all. These parents know they make mistakes but care enough about their children to make things right. They focus on what is good for the children without regret, blame or martyrdom.

Kaynak: www.paskids.com

 

The Active Alienator

The Active Alienator:

"I don't want you to tell your father that I earned this extra money. The miser will take it from his child support check that will keep us from going to Disneyworld. You remember he's done this before when we wanted to go to Grandma's for Christmas."

Most parents returning to court over problems with visitation are active alienators. These parents mean well and believe that the children should have a healthy relationship with the other parent. The problem they have is with controlling their frustration, bitterness or hurt. When something happens to trigger their painful feelings, active alienators lash out in a way to cause or reinforce alienation against the targeted parent. After regaining control, the parent will usually feel guilty or bad about what they did and back off from their alienating tactics. Vacillating between impulsively alienating and then repairing the damage with the children is the trademark of the active alienator. They mean well, but will lose control because the intensity of their feelings overwhelms them.

The characteristics of active alienators are:

Kaynak: www.paskids.com

The Obsessed Alienator

The Obsessed Alienator:

"I love my children. If the court can't protect them from their abusive father, I will. Even though he's never abused the children, I know it's a matter of time. The children are frightened of their father. If they don't want to see him, I'm not going to force them. They are old enough to make up their own minds."

The obsessed alienator is a parent, or sometimes a grandparent, with a cause: to align the children to his or her side and together, with the children, campaign to destroy their relationship with the targeted parent. For the campaign to work, the obsessed alienator enmeshes the children's personalities and beliefs into their own. This is a process that takes time but one that the children, especially the young, are completely helpless to see and combat. It usually begins well before the divorce is final. The obsessed parent is angry, bitter or feels betrayed by the other parent. The initial reasons for the bitterness may actually be justified. They could have been verbally and physical abused, raped, betrayed by an affair, or financially cheated. The problem occurs when the feelings won't heal but instead become more intense because of being forced to continue the relationship with a person they despise because of their common parenthood. Just having to see or talk to the other parent is a reminder of the past and triggers the hate. They are trapped with nowhere to go and heal.

The characteristics of obsessed alienators are:

Kaynak: www.paskids.com

Çocuğu Ebeveyne Yabancılaştırıcı Türleri